ویزای کار

تفاوت اوپن ورک پرمیت و کلوزد ورک پرمیت

اخذ ویزای کار کانادا: راهنمای جامع

کانادا با اقتصاد قوی، نیروی کار متنوع و کیفیت زندگی بالا، برای افرادی که به دنبال فرصت‌های کاری در صحنه جهانی هستند قطب مهمی محسوب میشود. اگر شما مشتاق هستید که به نیروی کار کانادا بپیوندید، دریافت ویزای کار کانادا اغلب قدم اول است. در این راهنمای جامع، ما شما را با فرآیند اخذ ویزای کار کانادا آشنا می‌کنیم.

شناخت انواع ویزاهای کار کانادا

ویزای کار کانادا سندی رسمی است که توسط وزارت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) صادر می‌شود و به اتباع خارجی اجازه می‌دهد برای مدتی مشخص و تحت شرایطی خاص در کانادا کار کنند. ویزای‌های کار می‌توانند به دو نوع اصلی دسته‌بندی شوند:ویزایهایکارمخصوصکارفرماوویزایهایکارباز.

راهنمای قدم به قدم برای دریافت ویزای کار کانادا

ویزای کار کانادا سندی رسمی است که توسط وزارت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) صادر می‌شود و به اتباع خارجی اجازه می‌دهد برای مدتی مشخص و تحت شرایطی خاص در کانادا کار کنند. ویزای‌های کار می‌توانند به دو نوع اصلی دسته‌بندی شوند:

 • ویزا های کار مخصوص کارفرما
 • ویزا های کار باز

۱. تعیین صلاحیت

برای درخواست ویزای کار کانادا، شما باید ابتدا یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی داشته باشید. در بیشتر موارد ممکن است کارفرما نیاز به دریافت مدرک ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) داشته باشد، که نشان دهنده نیاز به استخدام یک نیروی کار خارجی است.

۲. جمعآوری مدارک لازم

کارفرما به شما یک نامه پیشنهاد شغلی خواهد داد که شرایط استخدام شما را توضیح می‌دهد.

اطمینان حاصل کنید که یک پاسپورت معتبر دارید.

در صورت نیاز، یک آزمایش پزشکی توسط پزشک تأیید شده IRCC انجام دهید.

بسته به تابعیت شما، ممکن است نیاز به ارائه بایومتریک (اثر انگشت و عکس) داشته باشید.

۳. تعیین نوع مناسب ویزای کار

 • ویزای کار مخصوص کارفرما: این نوع ویزا به شغلی خاص با کارفرمایی خاص مربوط میشود.
 • ویزای کار باز: این ویزا به شما امکان می‌دهد برای هر کارفرمایی در کانادا کار کنید و معمولا برای همسران دارای ویزای تحصیل یا کار یا برخی از فارغ‌التحصیلان بین‌المللی صادر می‌شود.

۴. ارسال درخواست ویزای کار

بسته درخواست ویزای کار را از وب‌سایت IRCC دانلود و تکمیل کنید.

هزینه درخواست را مطابق با آنچه در بسته درخواست مشخص شده است، پرداخت کنید.

درخواست خود را به صورت الکترونیکی یا از طریق پست به آدرس مناسب ارسال کنید.

۵. منتظر بررسی پرونده بمانید

زمان بررسی ویزای کار به مکان و نوع کاری که قرار است انجام دهید وابسته است.

۶. در مصاحبه شرکت کنید (در صورت لزوم)

در برخی موارد، ممکن است از شما خواسته شود که در مصاحبه ای در کنسولگری یا سفارت کانادا شرکت کنید.

۷. ویزای کار خود را دریافت کنید

پس از تأیید درخواست شما، نامه معرفی Port of Entry (POE) دریافت خواهید کرد که به شما اجازه می دهد به کانادا سفر کنید. زمانی که وارد کانادا میشوید نامه POE و گذرنامه خود را به مقامات ارائه دهید و ویزای کار خود را دریافت کنید.

۸. شرایط ویزای خود را رعایت کنید

به شرایط ویزای کار خود پایبند باشید، از جمله نوع کاری که مجاز به انجام آن هستید و مدت زمان اقامت خود در کانادا.

اطمینان حاصل کنید که در طول اشتغال خود وضعیت معتبری در کانادا داشته باشید.

۹. تمدید ویزای کار

اگر می خواهید ویزای کار خود را در کانادا تمدید کنید، باید قبل از انقضای ویزای کار فعلی خود، درخواست تمدید ویزای کار کنید. روند مشابه درخواست اولیه است.

دریافت ویزای کار کانادا کلید باز کردن درهایی به سمت دنیایی از فرصت ها در کانادا است. با پیروی از این مراحل و رعایت مقررات وزارت مهاجرت کانادا، شما را در سفری موفق به سمت کار و شکوفایی در این کشور پر جنب و جوش همراهی خواهیم کرد. همیشه آخرین اطلاعات را از وب سایت ما دریافت کنید تا به روزترین اطلاعات را در مورد دریافت ویزای کار کانادا بدست آورید.

مهلت های درخواست تمدید ویزای کار در کانادا

این مهلت ها به وضعیت خاص و نوع ویزای کاری شما بستگی دارد. در اینجا به برخی از نکات کلیدی اشاره میکنیم:

قانون کلی :

در بیشتر موارد، توصیه می شود حداقل ۳۰ روز قبل از انقضای ویزای کار فعلی خود، درخواست تمدید ویزای کار کنید. با این کار زمان کافی برای بررسی پرونده فراهم می شود و اطمینان دارید که می توانید بدون وقفه با ویزای خود به کارتان ادامه دهید.

دوره اعتبار :

ویزاهای کار در کانادا معمولا با دوره اعتبار خاصی صادر می شوند که این زمانها ممکن است متفاوت باشند. برخی ویزاها ممکن است برای چند ماه معتبر باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است برای چندین سال معتبر باشند.

ویزاهای کار مبتنی بر LMIA :

اگر ویزای کار شما مخصوص کارفرما و بر اساس ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) باشد به شغل و کارفرمای شما مرتبط خواهد بود. در این صورت، معمولا تا زمانی که پیشنهاد شغلی شما معتبر است و کارفرمای شما مایل به تمدید استخدام شما است می توانید درخواست تمدید کنید.

ویزاهای کار باز :

با ویزای کار باز می توانید برای هر کارفرمایی در کانادا کار کنید. ویزاهای کار باز ممکن است مدت های مختلفی داشته باشند و دوره اعتبار آنها روی ویزای شما مشخص خواهد شد. شما تا زمانی که برای این نوع ویزا واجد شرایط باشید. می توانید درخواست تمدید کنید.

ویزاهای کار همسر :

همسر دارای ویزای تحصیل یا کار نیز ممکن است ویزای کار باز داشته باشد. تمدید این ویزاها ممکن است به اعتبار ویزای تحصیل یا کار درخواست کننده اصلی مرتبط باشد. بنابراین، تمدید باید قبل از انقضای ویزای درخواست کننده اصلی انجام شود.

فارغ التحصیلان بین المللی :

اگر شما یک فارغ التحصیل بین المللی در کانادا هستید، ممکن است برای دریافت ویزای کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) واجد شرایط باشید. مدت زمان PGWP بستگی به طول برنامه تحصیلی شما دارد. شما تا زمانی که واجد شرایط باشید میتوانید PGWP خود را تمدید کنید.

ویزای اقامت موقت (TRV) یا ویزای سفر الکترونیکی (eTA) :

اگر برای ورود به کانادا به TRV یا eTA نیاز دارید، اطمینان حاصل کنید که این اسناد طی مدت اقامت مورد نظر شما، معتبر باقی بمانند.

مطابقت با شرایط ویزای کار :

هنگام درخواست تمدید ویزای کار، اطمینان حاصل کنید که شرایط ویزای کار فعلی خود را رعایت کرده اید. این مورد شامل حفظ وضعیت اقامت معتبر، کار کردن فقط برای کارفرمایان مجاز و پایبندی به هر گونه شرط خاص دیگر است.

بسیار ضروری است که هنگام تمدید ویزای کار برنامه ریزی دقیق داشته باشید. عدم درخواست تمدید قبل از انقضای ویزای کار فعلی شما ممکن است منجر به از دست دادن وضعیت قانونی شما در کانادا شود. همیشه شرایط خاص و تاریخ های انقضا روی ویزای کار خود را بررسی کنید و در صورت داشتن هر گونه شک یا شرایط منحصر به فرد مربوط به تمدید ویزای کار خود، با ما مشاوره کنید.

ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) یکی از مؤلفه های حیاتی فرآیند درخواست ویزای کار کانادا است، به ویژه برای ویزاهای کار مخصوص کارفرما. در اینجا جزئیات بیشتری در مورد LMIA و چگونگی کار کرد آن ارایه شده است.

ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) چیست؟

LMIA سندی است که توسط وزارت اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) صادر می شود و تأثیر استخدام یک نیروی کار خارجی را بر بازار کار کانادا ارزیابی می کند. این فرایند ابزاری است که توسط دولت کانادا استفاده می شود تا اطمینان حاصل کند که استخدام نیروی کار خارجی بر نیروی کار کانادایی تأثیر منفی ندارد و کارفرمایان واقعا نیاز به استخدام از خارج از کشور دارند.

فرآیند LMIA:

 • درخواست کارفرما: کارفرمای کانادایی که می خواهد نیروی کار خارجی را استخدام کند، معمولا فرآیند LMIA را آغاز می کند. این کارفرماها باید درخواستی به ESDC ارسال کنند و نیاز خود به نیروی کار خارجی را نشان دهند.
 • تبلیغ شغل: کارفرما اغلب ملزم است به عنوان بخشی از فرآیند درخواست، شغل مورد نظر را در کانادا تبلیغ کند تا اطمینان حاصل شود که هیچ نیروی کار کانادایی واجد شرایطی برای پر کردن این جای خالی وجود ندارد. آگهی شغلی باید شرایط خاصی را برآورده کند، از جمله مدت زمان و مکان تبلیغات.
 • بررسی شرایط کارفرما: ESDC مطابقت کارفرما با قوانین و مقررات کار کانادا را ارزیابی خواهد کرد. این وزارتخانه تأثیر استخدام یک نیروی کار خارجی بر بازار کار کانادا را نیز ارزیابی خواهد کرد.
 • الزامهای حقوق و مزایا: کارفرما باید حقوق و مزایایی ارائه دهد که حداقل برابر یا بیشتر از نرخ های حاکم بر حقوق برای شغل و مکان مربوطه باشد. بدین ترتیب اطمینان حاصل میشود که نیروهای کار خارجی با حقوق پایین تر از همتایان کانادایی خود استخدام نشوند.
 • کمبود نیروی کار: کارفرما باید شواهدی از کمبود واقعی نیروی کار یا فقدان مهارت خاصی را که نیازمند استخدام نیروی کار خارجی است، ارائه دهد. ممکن است نیاز باشد که کارفرما اطلاعات مربوط به تلاش های خود در استخدام نیروی کار از داخل کانادا و دلیل انتخاب نشدن نیروی کار کانادایی را نیز ارسال کند.
 • نتیجه نهایی: پس از بررسی دقیق، ESDC تصمیم خود را در مورد صدور LMIA مثبت یا منفی اعلام خواهد کرد. LMIA مثبت نشان می دهد که استخدام یک نیروی کار خارجی موجه است، در حالی که LMIA منفی نشان می دهد که کارفرما نیاز معتبری به نیروی کار خارجی اثبات نکرده است.
 • درخواست ویزای کار با یک LMIA مثبت: اگر کارفرما LMIA مثبت دریافت کند، یک کپی از LMIA را به نیروی کار خارجی ارائه خواهد داد. نیروی کار می تواند از این سند برای درخواست ویزای کار کانادا استفاده کند. LMIA مثبت به عنوان سندی برای اعتبار پیشنهاد شغلی و برآورده شدن تمام الزامهای ضروری کارفرما عمل می کند.

مهم است توجه داشته باشید که برنامه ها و مشاغل معاف از LMIA نیز وجود دارند، مانند انواع خاصی از انتقالات درون شرکتی (ICT) یا نیروهای کار تحت توافقات تجاری بین المللی. در این موارد، ممکن است برای دریافت ویزای کار نیازی به LMIA نباشد.

در کل، فرآیند LMIA به منظور حفاظت از بازار کار کانادا طراحی شده است در حالی که به کارفرمایان امکان می دهد به نیروهای کار خارجی ماهر دسترسی داشته باشند. LMIA گامی حیاتی در فرآیند درخواست ویزای کار کانادا درخصوص ویزاهای کار مخصوص کارفرما است و به حفظ تعادل بین منافع نیروهای کار خارجی و نیروهای کار کانادا کمک می کند.

برنامه ها و مشاغل معاف از LMIA

سیستم مهاجرتی کانادا به خاطر انعطاف پذیری و جامع بودن، متقاضیان را در زمینه های مختلف به اقتصاد پویای خود جلب میکند. در حالی که برای بیشتر ویزاهای کاری کانادا، ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) برای استخدام نیروی کار خارجی الزامی است، اما برای دسته های خاصی از نیروهای کار خارجی، این ارزیابی لازم نیست. در این مقاله، ما به بررسی این دسته از نیروهای کار خارجی که از ارزیابی LMIA مستثنی هستند، می پردازیم و بررسی می کنیم که چگونه افراد خاصی می توانند بدون انجام فرآیند سنتی LMIA، ویزای کار خود را در کانادا اخذ کنند.

آشنایی با استثناهای فرایند LMIA:

LMIA یک مرحله حیاتی در فرایند استخدام نیروی کار خارجی برای بیشتر کارفرمایان کانادایی است. این ارزیابی تاثیر استخدام نیروی کار خارجی را بر بازار کار کانادا ارزیابی می کند و اطمینان حاصل می کند که استخدام نیروی کار خارجی، فرصت های شغلی برای شهروندان و ساکنان دائم کانادا را تحت تاثیر قرار نمی دهد. با این حال، در شرایطی خاص این ارزیابی لازم نیست:

انتقالات داخلی شرکت (ICT) Intra-Company Transfers

یکی از دسته های مهم نیروهای کار خارجی مستثنی از LMIA، نیروی کار خارجی تحت برنامه انتقال داخلی شرکت (ICT) هستند. این برنامه، انتقال کارکنان از دفتر خارجی یک شرکت به شعبه یا شرکت تابعه آن در کانادا را تسهیل می کند. نکات کلیدی این برنامه:

 • شرایط متقاضی: برای واجد شرایط بودن در برنامه ICT، کارکنان باید دارای دانش تخصصی خاص یا نقش مدیریتی / اجرایی باشند.
 • الزامهای شرکت: شرکت کانادایی و خارجی باید رابطه عمیق باهم داشته باشند برای مثال در یک گروه شرکتی مشترک قرار داشته باشند.
 • مدت زمان: ویزاهای کاری ICT، معمولاً برای مدت مشخصی صادر می شوند و قابل تمدید هستند.

توافق نامه های تجاری بین‌المللی

کانادا به تعدادی از توافقنامه های تجارت بین المللی پیوسته است که جابجایی نیروی کار بین کشورها را تسهیل می کنند. برخی از مهمترین توافقنامه ها عبارتند از:

 • توافقنامه آزاد تجارت شمال آمریکا (NAFTA) / توافقنامه ایالات متحده – مکزیک – کانادا (USMCA): نیروهای کار از ایالات متحده و مکزیک میتوانند برای ویزای کار مستثنی از LMIA تحت این توافقنامه اقدام کنند. این توافقنامه شامل نیروهای کار در زمینه های مختلفی چون مهندسان، دانشمندان و تجار است.
 • توافقنامه جامع اقتصادی و تجاری (CETA): این توافقنامه بین کانادا و اتحادیه اروپا (EU) منعقد گردیده و به نیروهای کار ماهر و بازدید کنندگان تجاری خاص بدون نیاز به LMIA ویزای کار می دهد.
 • توافقنامه تجاری خدمات (GATS): توافقنامه GATS به نیروی های کار ماهر و کارآفرینان کشورهای امضا کننده این توافقنامه، ویزای کار می دهد.

تحقیقات و دانشگاه

استثنا در LMIA برای پژوهشگران، استادان و سایر کارکنان آکادمیک خارجی که به کار در کانادا دعوت شده اند نیز وجود دارد. این استثناها شامل مشاغل در دانشگاه های کانادایی، مؤسسات تحقیقاتی و سازمان های مشابه است. این افراد اغلب از طریق برنامه هایی مانند برنامه تحول بین المللی (IMP) برای ویزاهای کاری درخواست می کنند.

نیروی کار دارای مزیت بالا

برخی از ویزاهای کاری با هدف جذب نیروی کار متخصص دارای مزیت بالا برای کانادا طراحی شده اند.

ویزاهای کاری مستثنا از LMIA عبارتند از:

Global Talent Stream

این برنامه به کارفرمایان کانادایی اجازه می دهد تا به سرعت و بدون نیاز به LMIA کامل، نیروی کار خارجی را در برخی از مشاغل حوزه فناوری استخدام کنند.

برنامه ویزای استارتاپ

کارآفرینانی که در یک استارتاپ کانادایی پذیرفته شده اند یا از یک گروه سرمایه گذاری سرمایه دریافت کرده اند می توانند برای ویزای کاری خود در این برنامه درخواست دهند.

ویزاهای کاری بدون نیاز به LMIA فرصت های ارزشمندی را برای نیروهای کار خارجی، متخصصین و دانشگاهیان فراهم میکنند تا تخصص خود را بدون پیچیدگی های فرآیند LMIA به اقتصاد و مؤسسات کانادا بیاورند،. چنانچه فردی هستید در دسته انتقالات بین شرکتی، یا نیروی کار ماهر در بخش توافقات تجاری بین المللی یا به عنوان یک پژوهشگر به کانادا دعوت شده اید، عدم نیاز به LMIA مسیری آسانتر برای به دست آوردن ویزای کاری کانادا برای شما فراهم می کند و بدین ترتیب همکاری های بین المللی و نوآوری نیز در کانادا گسترش میابند.

برنامه استعداد یابی جهانی (GTS)Global Talent Stream:

برنامه استعدادیابی جهانی شاخه ای تخصصی است از برنامه نیروی کار خارجی موقت کانادا (TFWP) که استخدام سریع نیروی کار خارجی با مهارت بالا را برای برخی از مشاغل مرتبط با فناوری تسهیل می‌کند. هدف اصلی GTS کمک به کارفرمایان کانادایی برای دسترسی به نیروهای کار مستعد بین المللی است تا بتوانند  در بخش فناوری جهانی رقابت‌پذیر باقی بمانند.

ویژگی‌های کلیدی برنامه استعدادیابی جهانی GTS به دو دسته تقسیم می‌شود، که هر کدام شرایط خاص خود را دارند:

 • دسته A – شرکت‌های با رشد بالا: این دسته برای شرکت‌های کانادایی با رشد بالا طراحی شده است که توسط یکی از ناظران برنامه (مانند یکی از دپارتمان های دولتی یا سازمان توسعه اقتصادی) به GTS معرفی شده‌اند.
 • دسته B – شرکت‌های تثبیت شده: این دسته برای کارفرمایان کانادایی در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) است که می‌خواهند نیروهای کار خارجی را برای مشاغلی که در لیست GTS قرار دارند، استخدام کنند.

شغل‌های GTS

GTS لیستی از شغل‌های مرتبط با فناوری ارائه می‌دهد که کارفرمایان می‌توانند برای جذب استعدادهای خارجی از آن‌ استفاده کنند. این شغل‌ها شامل مهندسان نرم‌افزار، طراحان وب، برنامه‌نویسان کامپیوتر و تحلیل‌گران داده و غیره هستند.

الزامهای حقوق و مزایا

کارفرمایانی که نیروهای کار خارجی را تحت GTS استخدام می‌کنند باید الزمهای حقوق و مزایا خاصی را برآورده کنند تا اطمینان حاصل شود که دستمزد نیروهای کار به صورت رقابتی تنظیم شده‌اند. الزمهای حقوق و مزایا ممکن است بسته به شغل و مکان متفاوت باشد.

بررسی سریع پرونده

یکی از مزایای کلیدی GTS بررسی سریع پرونده است. درخواست‌های ویزای کاری که از طریق GTS ارسال می‌شوند، اولویت دارند و سریع‌تر بررسی می‌شوند. این امر کمک می‌کند که کارفرمایان کانادایی به سرعت به استعداد و تخصصی که نیاز دارند، دسترسی پیدا کنند.

مراحل استخدام نیروی کار خارجی از طریق برنامه استعدادیابی جهانی

 1. بررسی صلاحیت: صلاحیت کارفرما برای GTS، باید تحت دسته A یا دسته B تعیین بررسی شود.
 2. پیشنهاد شغلی: کارفرما پیشنهاد شغلی خود را برای شغلی واجد شرایط GTS به نیروی کار خارجی می‌دهد.
 3. پیشنهاد حقوق و مزایا: کارفرما باید حقوق و مزایایی متناسب با الزامهای برنامه GTS به نیروی کار خارجی پیشنهاد دهد.
 4. عدم نیاز به تبلیغات: برخلاف درخواست‌های سنتی LMIA، کارفرمایان تحت GTS از الزام تبلیغ موقعیت شغلی در روزنامه و اینترنت مستثنی هستند.
 5. تاییدیه ناظر (دسته A): اگر کارفرما تحت دسته A باشد، باید تاییدیه ناظر برنامه GTS را دریافت کند.
 6. درخواست ویزای کار: کارفرما درخواست ویزای کار از طریق GTS برای نیروی کار خارجی را به وزارت مهاجرت کانادا ارسال می‌کند. این درخواست سریع‌تر از درخواست‌های استاندارد ویزای کار بررسی می‌شود.
 7. بایومتریک و آزمایش‌های پزشکی: بایومتریک (اثر انگشت و عکس) و آزمایش‌های پزشکی ممکن است بسته به تابعیت نیروی کار لازم باشد.
 8. کار در کانادا: پس از تأیید ویزای کار، نیروی کار خارجی می‌تواند به صورت قانونی در کانادا برای کارفرما و شغل مشخص شده کار کند.

برنامه استعدادیابی جهانی برای پاسخگویی به نیازهای فناوری کانادا به صورت سریع و کارآمد طراحی شده است. این برنامه از طرفی به کارفرمایان کانادایی که به دنبال مهارت‌های تخصصی هستند و از طرف دیگر به نیروهای کار خارجی که مشتاق هستند تخصص خود را به بخش فناوری کانادا ارائه دهند، سود می‌رساند. با توجه به اینکه الزمها و فرآیندهای برنامه ممکن است با زمان تغییر کنند، توصیه می‌شود که آخرین اطلاعات را در وب‌سایت ما بیابید یا با متخصصان مهاجرت ما مشورت کنید.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پر بازدید ترین ها