نیروی کار با تجربه کانادایی

برنامه مهاجرت تجربه کانادایی یا CEC

یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا از طریق سیستم اکسپرس انتری است. این برنامه برای کسانی است که حداقل یک سال سابقه کار تخصصی در کانادا دارند و می‌خواهند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. برای این برنامه شما باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • حداقل یک سال سابقه کار تمام وقت یا معادل آن به صورت نیمه وقت در کانادا در سه سال گذشته
 • سابقه کار در یکی از مشاغل مهارتی (Skill level 0, A or B) طبق کد مشاغل کانادا
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه با حداقل امتیاز CLB 7 برای مشاغل مهارتی A و CLB 5 برای مشاغل مهارتی B
 • مدرک تحصیلی از کانادا یا گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی غیر کانادایی
 • کسب حداقل امتیاز CRS در قرعه کشی اکسپرس انتری

برای استفاده از برنامه CEC، شما باید ابتدا در سیستم اکسپرس انتری ثبت نام کنید و مشخصات خود را وارد کنید. سپس باید منتظر قرعه کشی های دوره ای باشید که در آن‌ها امتیاز شما با امتیاز دیگر متقاضیان مقایسه می‌شود. اگر امتیاز شما بالاتر از حداقل امتیاز مورد نیاز باشد، دعوت نامه ای برای اقامت دائم دریافت خواهید کرد. پس از دریافت دعوت نامه، باید مدارک خود را تکمیل کنید و هزینه های مربوطه را پرداخت کنید. مدت زمان پروسه برنامه CEC حدود ۶ ماه است.

برای ثبت نام در سیستم اکسپرس انتری کانادا، شما باید مدارک زیر را داشته باشید:

 • پاسپورت یا اسناد مسافرتی
 • نتایج آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • مدرک تحصیلی کانادا یا گزارش ارزیابی مدرک تحصیلی غیر کانادایی
 • احراز تمکن مالی
 • نامزدی استانی یا پیشنهاد شغلی کتبی (اگر دارید)
برای احراز تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه، معمولا باید در یکی از آزمون‌های بین‌المللی زبان شرکت کنید:
 • IELTS (International English Language Testing System): این آزمون توسط سازمان‌های IDP، British Council و Cambridge English Language Assessment برگزار شده و هدف آن سنجش تسلط بر زبان انگلیسی افراد است. این آزمون در بسیاری از مراکز تحصیلی و مهاجرتی جهان قابل پذیرش بوده و اعتبار آن ۲ سال است.
 • آزمون CELPIP یک آزمون زبان انگلیسی با لهجه کانادایی است که برای مهاجرت، شهروندی و اهداف شغلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آزمون چهار مهارت شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن را در یک جلسه کامپیوتری ارزیابی می‌کند. نتایج این آزمون در عرض ۴ تا ۵ روز کاری به صورت آنلاین اعلام می‌شوند. برای شرکت در این آزمون، شما باید ثبت نام کنید و هزینه آن را پرداخت کنید. هزینه آزمون CELPIP در کانادا ۲۸۵ دلار کانادا و در خارج از کانادا ۳۵۰ دلار آمریکا است.
 • آزمون TEF یا Test d’Evaluation de Français یک آزمون زبان فرانسه است که توسط وزارت آموزش فرانسه و اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) به رسمیت شناخته شده است. این آزمون برای کسانی است که می‌خواهند مهارت زبان فرانسه خود را برای اهداف مهاجرت، شهروندی، تحصیل یا شغلی اثبات کنند. این آزمون شامل چهار بخش شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن است و نتایج آن در مقیاس CLB (Canadian Language Benchmarks) ارائه می‌شود. مدت اعتبار این آزمون ۲ سال است. برای شرکت در آزمون TEF، شما باید ثبت نام کنید و هزینه آن را پرداخت کنید. هزینه آزمون TEF در ایران حدود ۱۵۰۰۰۰۰ تومان است.
 • آزمون TCF یا Test de connaissance du français یک آزمون زبان فرانسه است که توسط وزارت آموزش فرانسه و اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) به رسمیت شناخته شده است. این آزمون برای کسانی است که می‌خواهند مهارت زبان فرانسه خود را برای اهداف مهاجرت، شهروندی، تحصیل یا شغلی اثبات کنند. این آزمون شامل چهار بخش شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن است و نتایج آن در مقیاس CLB (Canadian Language Benchmarks) ارائه می‌شوند. مدت اعتبار این آزمون ۲ سال است. برای شرکت در آزمون TCF، شما باید ثبت نام کنید و هزینه آن را پرداخت کنید. هزینه آزمون TCF در ایران حدود ۱۵۰۰۰۰۰ تومان است. برای ثبت نام در آزمون TCF، می‌توانید

مدت زمان بررسی پرونده تجربه کانادایی برای ایرانیان حدود ۵ ماه است. البته این مدت زمان ممکن است بسته به شرایط مختلف تغییر کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط و مراحل ثبت نام در اکسپرس انتری، می‌توانید با دفاتر ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پر بازدید ترین ها